
Jelzőrendszeri szakmai tanácskozás
A Nyíregyházi Család- és Gyermekjóléti Központ megtartotta éves jelzőrendszeri szakmai tanácskozását, amelynek célja a gyermekvédelmi rendszer hatékonyabb működésének elősegítése volt.
Lengyelné Pogácsás Mária köszöntőjében kiemelte, hogy évről évre egyre több szakember vesz részt az eseményen, ami egyrészt örömteli, ugyanakkor statisztikai adataink alapján a kiskorú gyermekek veszélyeztetettségét érintő jelzések számában jelentős növekedés tapasztalható.
Jászai Menyhért, Nyíregyháza Megyei Jogú Város alpolgármestere köszönetét fejezte ki az oktatási-nevelési és szociális szférában dolgozó szakemberek munkájáért. Beszédében hangsúlyozta, hogy egy gyermekvédelmi jelzés megtétele nemcsak felismerést igényel, hanem komoly felelősséggel is jár. Kiemelte továbbá, hogy a vonatkozó jogszabályok betartása mindenki számára kötelező és fontos, hogy a jelzőrendszer szerepe tovább erősödjön.
Békésiné Koncos Erika, a Nyíregyházi Család- és Gyermekjóléti Központ települési jelzőrendszeri felelőse részletesen ismertette az észlelő- és jelzőrendszer 2024. évi tevékenységét. Kiemelte a pontos, írásbeli jelzések fontosságát, valamint bíztatta a jelzőrendszeri tagokat, hogy a jogszabályokat figyelembe véve tegyék meg jelzéseiket.
A tanácskozás zárásaként Dr. Pogácsás Anett, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense tartott előadást „Generációs szakadékok a mesterséges intelligencia használata körül – kihívások a jelzőrendszer szemszögéből" címmel. Előadásában rávilágított arra, hogy a különböző generációk eltérő módon alkalmazkodnak a technológiai változásokhoz és hangsúlyozta, hogy mindenkinek meg kell találnia a helyét a mesterséges intelligencia világában. Kiemelte, hogy az AI csupán egy nyelvi modell, amelynek tartalma és válasza folyamatos ellenőrzést igényelnek, ebben pedig a különböző generációknak kulcsszerepe van. Az előadás egyik központi témája volt az adatvédelem és szerzői jog kérdése is, különös tekintettel arra, hogy mi történik a feltöltött adatokkal.